Hrana in pijača, ki se ji je treba izogibati med nosečnostjo
10 živil in pijač, ki se jih med nosečnostjo izogibajte ali vsaj zmanjšate na minimum
Nosečnost je eno najpomembnejših in najbolj občutljivih obdobij v ženskem življenju. Zato je za nosečnice zelo pomembno, da jedo zdravo prehrano. Novopečene mamice morajo biti pozorne na to kaj jedo in se izogibati škodljivim živilom in pijačam. Določene hrane je treba uživati le redko, drugim pa se je treba v celoti izogniti.
Tu je 10 živil in pijač, ki se jih med nosečnostjo izogibajte ali vsaj zmanjšate na minimum.
1. Velike ribe, ki lahko vsebujejo veliko živega srebra in tudi bakterije
Živo srebro je zelo strupen element. Nima znane varne stopnje izpostavljenosti in se najpogosteje nahaja v onesnaženi vodi. V večjih količinah je lahko strupen za vaš živčni sistem, imunski sistem in ledvice. Prav tako lahko pri otrocih povzroči resne razvojne težave. Ker ga najdemo v onesnaženih morjih ga lahko velike morske ribe kopičijo v precej velikih količinah. Zato nosečnicam svetujemo, da omejijo uživanje velikih rib, ki žal lahko vsebujejo veliko živega srebra, na največ 2–3 obroke na mesec ali pa se velikim ribam v času nosečnosti izognejo v celoti.
Ribe z visokim tveganjem, da lahko vsebujejo živo srebro so:
- Morski pes
- Mečarice
- Skuša
- Tuna
Pomembno pa je upoštevati tudi dejstvo, da niso vse ribe polne živega srebra, ampak so temu podvržene le nekatere vrste. Uživanje rib z malo tveganja je med nosečnostjo priporočljivo in zelo zdravo, zato jih lahko jeste do 2-krat na teden. Maščoba rib je bogata z omega-3 maščobnimi kislinami, ki so pomembne za vašega otroka.
2. Premalo kuhana ali surova riba
Surove ribe in zlasti školjke lahko povzročijo več okužb. Te so lahko virusne, bakterijske ali parazitske narave, kot npr. Vibrio, Salmonela in Listerija. Nekatere od teh okužb prizadenejo samo mater, katero pustijo dehidrirano in šibko. Druge okužbe se lahko prenesejo tudi na nerojenega otroka z resnimi ali celo smrtnimi posledicami. Nosečnice so še posebej dovzetne za okužbe z listerijo. Nosečnice imajo do 20-krat večjo verjetnost, da se okužijo z listerijo kot splošna populacija. To bakterijo lahko najdemo v zemlji in onesnaženi vodi ali rastlinah. Surova riba se lahko okuži med predelavo, vključno s sušenjem ali dimljenjem. Listerija se lahko prek posteljice prenese na nerojenega otroka tudi, če mati ne kaže nobenih znakov bolezni. To lahko privede do prezgodnjega poroda, splava, mrtvorojenosti in drugih resnih zdravstvenih težav. Nosečnicam zato svetujemo, naj se izogibajo surovim ribam in školjkam. Sem spadajo žal številne jedi iz sušija.
3. Surovo meso ali meso, ki je bilo premalo toplotno obdelano ali predelano
Tako kot pri ribah je podobno pri mesu. Uživanje premalo toplotno obdelanega ali surovega mesa poveča tveganje za okužbo z več bakterijami ali paraziti, vključno s toksoplazmo, listerijo in salmonelo. Lahko je ogrožena mater ali otrok. Rezano meso, vključno z mesnimi paštetami, burgerji, mletim mesom, tatarskim namazom, svinjino in perutnino ne smete nikoli uživati surovega ali premalo obdelanega. Pri predelavi ali skladiščenjem svežih mesnih izdelkov (in tudi npr. hrenovk) obstaja večje tveganje za okužbo z različnimi bakterijami zato vse meso vedno dovolj toplotno obdelajte preden ga nosečnica zaužije.
4. Surova jajca
Surova jajca se lahko okužijo s salmonelo. Simptome okužbe s salmonelo navadno doživlja samo mati in vključujejo vročino, slabost, bruhanje, želodčne krče in drisko. Vendar lahko v redkih primerih okužba povzroči krče v maternici, kar vodi v prezgodnji porod ali mrtvorojenost.
Živila, ki običajno vsebujejo surova jajca so:
- Rahlo umešana jajca
- Poširana jajca
- Hollandaise omaka
- Domača majoneza
- Domače kreme
- Solatni prelivi
- Domač sladoled
Večina komercialnih izdelkov, ki vsebujejo jajca, je narejenih iz pasteriziranih jajc in jih je varno zaužiti. Vendar morate vedno prebrati etiketo, da se o tem pred zaužitjem prepričate. Nosečnice morajo jajca vedno temeljito prekuhati ali uporabljati pasterizirana jajca.
5. Jedi, ki vsebujejo jetra
Jetra so odličen vir več hranilnih snovi. Vendar pa uživanje preveč vitamina A, katerega so jetra polna, med nosečnostjo ni priporočljivo. Pri plodu lahko povzroči toksičnost vitamina A, ki je lahko škodljiv za vašega dojenčka. Zato nosečnice naj ne jedo jedi pripravljenih ali vsebujejo jetra.
6. Kofein
Kofein je najpogosteje uporabljena psihoaktivna snov na svetu in ga večinoma najdemo v kavi, čaju, brezalkoholnih pijačah in kakavu. Nosečnicam običajno priporočamo, da omejijo vnos kofeina na manj kot 200 mg na dan ali na 2–3 skodelice kave. Kofein se absorbira zelo hitro in zlahka prehaja v posteljico in plod. Ker nerojeni dojenčki nimajo glavnega encima, potrebnega za presnovo kofeina, se lahko pojavijo v plodu visoke ravni kofeina. Izkazalo se je, da visok vnos kofeina med nosečnostjo omejuje rast ploda in povečuje tveganje za nizko porodno težo ob porodu. Nizka porodna teža - opredeljena kot manj kot 2,5 kg - je povezana s povečanim tveganjem smrti dojenčka in večjim tveganjem za kronične bolezni v odrasli dobi, kot sta sladkorna bolezen tipa 2 in srčno žilne bolezni.
7. Neoprano sadje in zelenjava
Površina neopranega ali neolupljenega sadja in zelenjave je lahko okužena z več bakterijami in paraziti. Onesnaženje se lahko pojavi kadar koli med proizvodnjo, obiranjem, predelavo, skladiščenjem, prevozom ali prodajo na drobno. Bakterije lahko škodijo tako materi kot njenemu nerojenemu otroku. Eden zelo nevarnih zajedavcev, ki lahko ostane na sadju in zelenjavi, se imenuje toksoplazma. Večina ljudi, ki dobijo toksoplazmozo, nima simptomov medtem, ko se lahko pri drugih pojavijo simptomi podobni kot med gripo in trajajo tudi mesec ali več. Večina dojenčkov, ki so kot plod okuženi s toksoplazmo, ko so še v maternici, ob rojstvu nima simptomov. Vendar se simptomi, kot sta slepota ali intelektualna oviranost lahko razvijejo v poznejšem življenju. Še več, majhen odstotek okuženih novorojenčkov ima že ob rojstvu resne poškodbe oči ali možganov. Med nosečnostjo je zelo pomembno, da zmanjšate tveganje za okužbo s temeljitim izpiranjem, luščenjem ali kuhanjem sadja in zelenjave.
8. Nepasterizirano mleko, sir in sadni sok
Surovo mleko in nepasterizirani sir lahko vsebujeta vrsto škodljivih bakterij. Enako velja za nepasterizirani sok, ki je nagnjen tudi k bakterijskim okužbam. Vse te okužbe imajo lahko smrtno nevarne posledice za nerojenega otroka. Bakterije lahko nastanejo v naravi ali se izdelki okužijo zaradi onesnaženja med zbiranjem ali skladiščenjem. Da bi zmanjšali tveganje za okužbe nosečnicam svetujemo, da uživajo samo pasterizirano mleko, sir in pasteriziran sadni sok.
9. Alkohol
Nosečnicam svetujemo naj se popolnoma izogibajo uživanju alkohola, saj povečuje tveganje za splav in mrtvorojenost. Že majhna količina lahko negativno vpliva na razvoj možganov vašega dojenčka. Prav tako lahko povzroči fetalni alkoholni sindrom, ki vključuje obrazne deformacije, srčne napake in intelektualno prizadetost. Ker ni določene varne ravni alkohola med nosečnostjo je priporočljivo, da se alkoholu v celoti izognete.
10. Hitra prehrana
Nosečnost je čas hitre rasti. Zato nosečnice potrebujejo povečane količine številnih osnovnih hranil, vključno z beljakovinami, folati in železom. Kljub temu, da v bistvu jeste za dva, ne potrebujete dvojnih kalorij. V prvem trimesečju niti ne rabite dodatnih kalorij, v drugem trimesečju potrebujete približno 350 kalorij več na dan, v zadnjem trimesečju pa dodatnih 100 kalorij na dan, torej samo 450 kalorij na dan več kot pred nosečnostjo. Kot vidite ne potrebujete veliko več.
Optimalna nosečnostna dieta bi morala biti sestavljena predvsem iz polnovrednih živil z veliko hranilnih snovi, da bi zadovoljili potrebe matere in odraščajočega otroka. Hitra hrana na splošno vsebuje malo hranilnih snovi in veliko kalorij, sladkorja in dodanih maščob. Poleg tega je dodani sladkor povezan z dramatično povečanim tveganjem za razvoj številnih bolezni vključno s sladkorno boleznijo tipa 2 in srčnimi boleznimi. Medtem ko je minimalno povečanja telesne teže med nosečnostjo potrebno je prekomerno povečanje telesne teže med nosečnostjo povezano s številnimi zapleti in boleznimi. Sem spadajo povečano tveganje za gestacijski diabetes, pa tudi k nosečnostim ali porodnim zapletom.
Zaključek
Kot vsi ostali vam priporočamo, da vedno uživate zdravo in raznovrstno hrano, ob pripravi pa se dosledno držite pravilne higiene in zadovoljive priprave hrane. To pa še zlasti velja med nosečnostjo, saj z neupoštevanjem osnovnih pravil ogrožate sebe in vašega še nerojenega otroka. Žal pa to ni vedno enostavno, saj so lahko nekatera živila že ob nakupu onesnažena. Zaradi tega je najbolje, da se živili na tem seznamu čim bolj izogibate. Vaše zdravje in zdravje vašega nerojenega otroka bi moralo biti na prvem mestu.