Otrok v avtu? Na kaj morajo biti ob tem starši pozorni!
Otrok v avtu?
Mobilnost je naš vsakdan. Na vsakodnevnih poteh preživimo več kot uro. Po statističnih podatkih iz leta 2017 smo Slovenci dnevno na delovni dan v avtu preživeli 75 minut, na nedelavni dan pa 78 minut. Na teh poteh pa staršem nemalokrat družbo v avtu delajo tudi otroci. Otroci pa so najranljivejši del populacije in za njihovo varnost smo odgovorni predvsem starši.
Zato je zelo pomembno, da med vožnjo zagotovite njihovo varnost. Tu je nekaj stvari, na katere morate biti pozorni med vsakodnevno vožnjo medtem, ko je otrok v avtu.
Pomembni napotki povezani z uporabo otroškega avtosedeža:
- Pravilno nameščen avtosedež: Otroci, mlajši od 12 let, naj bodo vedno nameščeni v otroškem avtosedežu. Le ta mora biti primeren za otrokovo starost, težo oz. višino po i-Size. Avtosedež mora biti v avto pravilno nameščen in pritrjen glede na tip otroškega avtosedeža z avtomobilskim pasom ali priključen v pritrdilna mesta v avtu. Pred vožnjo vedno preverite ali je otroški avtosedež pravilno nameščen in so pasovi ustrezno napeti. Če ste v dvomih glede montaže preverite navodila, ki ste jih prejeli ob nakupu otroškega avtosedeža ali se posvetujte s prodajalcem ali proizvajalcem.
- Pravilno nameščen otrok: Otrok v avtu mora biti med vožnjo vedno pravilno pripet. Pasovi ne smejo biti preohlapni in tudi ne preveč zategnjeni. Splošno pravilo je, da naj bo med pasovi in otrokom toliko prostora, da lahko pod pas porinete 2-3 prste. Posebej bodite pozorni na dve mesti, prvo mesto je višina pasov nad rameni – obvezno upoštevajte navodila otroškega avtosedeža, saj je višina zelo pomembna za preprečitev poškodb, drugo pa so pasovi v območju medenice, ki morajo pravilno objeti otroško medenico.
- Pravilno delovanje varnostne blazine: Vsi proizvajalci otroških avtosedežev priporočajo, da otroški avtosedež namestite na zadnje sedeže avtomobila. V primeru, da morate otroka namestiti na sprednji sedež obvezno izklopite zračno blazino pred avtosedežem, saj lahko v primeru trka povzroči hude poškodbe ali smrt otroka!
Napotki za varno in udobno vožnjo
- Preprečevanje dehidracije: Vedno zagotovite, da ima otrok dovolj tekočine, še posebej v vročih poletnih mesecih. S seboj vzemite dovolj vode ali druge pijače ter jim jo ponudite na rednih intervalih.
- Preprečevanje pregretja – poleti in pozimi: V avtu lahko postane zelo vroče, še posebej, če je parkiran na soncu. Okoli otroka zagotovite dobro kroženje zraka in odprite okna, če je to potrebno. Pazite tudi na material, ki ga ima otrok na sebi - izberite lažja, zračna oblačila. Otrok v avtu pa se lahko pregreje tudi pozimi. Sodobni avtomobili hitro dosežejo optimalno notranjo temperaturo. Manjši otroci pa se še ne morejo prilagoditi takim spremembam zato zagotovite, da je otrok vedno optimalno oblečen glede na notranjo temperaturo. Po potrebi ustavite in ga slecite, če je v zimskem času topleje oblečen.
- Preprečevanje nepredvidenih situacij: Prepričajte se, da se otrok v avtu ne more igrati z gumbi ali ročicami v avtu, da vas kaj slučajno ne preseneti in v nevarnost spravi vas in otroka.
Bodite odgovorni
NIKOLI ne puščajte otroka samega v avtu. Tudi če boste samo za trenutek zapustili avto je pomembno, da otroka vzamete s seboj. V avtu se lahko temperatura hitro dvigne, kar lahko povzroči toplotni udar. Lahko pa vaš otroški avtosedež opremite tudi z napravo, ki vas obvesti, da je otrok še vedno v avtu medtem ko ste ga vi že zapustili.
Zagotavljanje varnosti otroka v avtu je vaša odgovornost. Zato bodite pred vožnjo, med vožnjo in po njej zbrani in osredotočeni na vožnjo. Ne uporabljajte telefona, upoštevajte cestno prometne predpise in vozite previdno ter strpno. Z pravilno namestitvijo otroškega avtosedeža, primernim pasom in previdnostjo med vožnjo lahko zagotovite največjo možno zaščito vašemu otroku.
Pa srečno in prijetno pot vam želimo.
Vam na poti otrok neutolažljivo joka. Preberite nasvete kaj storiti ob joku otroka.