Avtosedeži 360
FAQ - Pogosta vprašanja in odgovori
Trenutno sta v Evropi veljavna dva standarda in sicer ECE R44/04 in novejši R129 i-Size, kateri je bil predstavljen leta 2013 z namenom, da dojenčkom in otrokom zagotovi še varnejšo vožnjo v avtu. Standard R129 je uvedel dodatne pogoje tako pri zasnovah avtosedežev, kot tudi pri samih testih. R129 zahteva tudi izboljšano zaščito otroka v področju glave in vratu. Več informacij najdete tukaj.
Ko govorimo o sistemu IsoFix pri avtosedežu, govorimo o načinu pritrditve ali namestitve avtosedeža v vaš avtomobil.
IsoFix je trenutno eden izmed bolj stabilnih in varnih načinov namestitve avtosedeža. Sistem IsoFix načeloma ne uporablja varnostnih pasov avtomobila, ampak omogoča direktno namestitev na avtomobilski sedež avtomobila s pomočjo kavljev, kar omogoča večjo stabilnost avtosedeža.
Za še večjo stabilnost sistem IsoFix vključuje lahko tudi podporno nogo ali pa stabilizacijski trak, ki se imenuje Top Tether, ki jih nekateri imenujejo tudi tretja oporna ali pritrdilna točka.
Avtosedež je potrebno zamenjati, ko le ta ni več primeren za težo ali višino otroka. Prehod iz ene skupine v drugo je potrebno narediti takrat, ko so za to izpolnjeni pogoji.
Prav tako morate zamenjati avtosedež, če ima poškodovane dele, v primeru, da je bil udeležen v prometni nesreči (četudi nima znakov poškodb) ali v primeru slabega vzdrževanja, ker s tem poskrbite za varnosti vašega otroka.
Vsi proizvajalci odločno odsvetujejo nakup rabljenega otroškega avtosedeža, saj je bil lahko udeležen v prometni nesreči in ne kaže nikakršnih znakov poškodb. Lahko pa je prišlo do notranjih odstopanj v materialu in bo avtosedež odpovedal ravno v trenutku, ko bi moral zaščititi vašega otroka.
Tudi mi vam odsvetujemo nakup rabljenega avtosedeža.
Avtosedeži so na splošno zelo varni in bistveni kosi otroške opreme, ki zagotavlja varnost naših otrok med potovanjem v vozilu. A le, če se ti pravilno uporabljajo. In na žalost se otroški avtosedeži in posledično potovalni sistemi včasih uporabljajo predolgo ali za splošno spanje, kar ima lahko uničujoče posledice.
Med letoma 2004 in 2008 je v ZDA skupno 31 otrok, mlajših od 2 let, umrlo zaradi zadušitve ali davljenja med daljšim sedenjem v avtomobilskem sedežu (glede na študijo iz leta 2015, objavljeno v Journal of Pediatrics).
Avtosedeži so za potovanje, posteljice za spanje, pravi najnovejša raziskava o tem kako dolgo je varno imeti otroka v avtosedežu. Ob tem številni proizvajalci avtosedežev priporočajo, da je maksimalni čas, ko je dojenček lahko v avtosedežu omejen na 2 uri v 24-urnem časovnem obdobju.
Če je dojenček dlje časa v napol pokončnem oz. sedečem položaju lahko to povzroči:
- Omejen pretok zraka v otrokova pljuča. Možnost za to se lahko še poveča, če dojenček zaspi z glavo nagnjeno naprej.
- Prekomerno obremenitev otrokove razvijajoče hrbtenice.
Več informacij najdete v našem blogu!
Avtosedeži 360 - enostavno priročni
Avtosedeži 360 so na tržišče prinesli dolgo željeno lastnost vseh mamic - lažjo vstavljanje otroka v avto in iz njega brez prevelikega dodatnega napora.
Avtosedež lahko takrat, ko se otrok ne vozi skupaj z avtosedežem obrnete za 90° proti sebi in tako imate otroka neposredno pred sabo, ko ga želite vzeti iz avta ali ga pripraviti za vožnjo. Priročno, ni kaj!
NIKOLI pa otroka ne imejte obrnjenega proti sebi med vožnjo - lahko je zelo nevarno!